Na skróty: wpusty dachowe, wpusty tarasowe, wpusty attykowe, wpusty awaryjne

Wpusty dachowe.


Dostępna jest cała gama, mniejszych i większych. Rzadko zdarzają się błędy w "pierwszym" montażu, częściej są to uszkodzenia mechaniczne (na połączeniu wpustu i pokrycia) lub zwykłe zużycie techniczne. Z jakością wymiany jest już gorzej. Ale nasze technologie żywic płynnych dają sobie z tym radę...

 renowacja wpustów dachowych Triflex

 fot. czasami dekarz się śpieszy... i zapomni przygrzać papę do podłoża. Kolejne: renowacje wpustów żywicą Triflex ProDetail

 

do góry

Wpusty tarasowe.

 


Dostępne są ale rzadko montowane. Często zastępowane są wpustami łazienkowymi a i to jeszcze źle...  A ze źle zamontowanym wpustem  zwłaszcza z PE (polietylen) żadna technologia nie da sobie rady... Nawet nasza! 

 

wpusty łazienkowe na tarasie

 fot. wpusty łazienkowe na tarasach  -  tego się nie da zaizolować poprawnie... o wydajności odprowadzania wody nie wspominając...

 

 do góry

Wpusty attykowe. 

 


Tu czasami są problemy. Po pierwsze z doborem – nie ma aż tak dużego wyboru albo ceny są odstraszające... Po drugie: z jakością. Spotykamy przepusty wykonane z rury spustowej  z blachy ocynkowanej lub tytancynku. Tego nie polecamy  – problemem jest wysoka korozyjności tych materiałów , a ponadto na czymś takim nie ma jak wykonać kołnierza uszczelniającego. Widujemy też przelewy z cienkiej blachy nierdzewnej zgrzewanej punktowo – pomijając technologię, czegoś takiego nie da się trwale uszczelnić.

Co wtedy? Zamawiamy odpowiednie wpusty u naszych kolegów ślusarzy – blacha nierdzewna min. 3mm, trwałe spawy, średnica odpływu z dokładnością do "setnych" milimetra, kąty w pionie i poziomie   wg rysunku... Paroizolację i ocieplenie wpustu montujemy na budowie.

A z połączeniami z izolacją tarasu czy dachu dajemy sobie radę!

  wpusty attykowefot. powyżej: wpusty attykowe i izolacja Triflex ProDetail

 do góry

Wpusty awaryjne

 


Cechą charakterystyczną jest to, że występują rzadko, zazwyczaj na dachach przemysłowych. Na tarasach i balkonach element prawie nieznany nawet na tych zabudowanych ściankami attykowymi.

 

„Mistrzostwem świata” które odkryliśmy gdzieś na dużym tarasie były przepusty awaryjne wykonane z rur PCV średnicy 25mm...  zaklejone szlamem uszczelniającym (minimalna dopuszczalna średnica wewnętrzna to 40mm ale równie ważna jest ich ilość – mają mieć taką wydajność, żeby nie doszło do przelania przez próg nawet w przypadku deszczu stulecia i zatkanych odpływach głównych!).

 

do góry