Na skróty: dylatacje fugi  silikony  butyl, taśmy butylowe

Dylatacje i ich izolacja.


 

izolacje dylatacji parkingu

Niezwykle istotny element każdej większej konstrukcji – zwłaszcza żelbetowej, jak np. parkingi wielopoziomowe  z betonu wodoszczelnego. I tam, czasami, miejsce przecieków.

Możemy pomóc naszymi technologiami żywic płynnych Triflex JWS w wersji "lekkiej" lub "ciężkiej" Triflex ProJoint dla dylatcji o szerokości 3cm.

 

W branży wykończeniowej dylatacje ograniczone są do wykonawców

jastrychów - a i to bardzo oszczędnie... Dylatacje obwodowe tak, podział pęknięcia fugposadzki na pola już nie bardzo.

Na tarasach, balkonach spotykane bardzo rzadko, pewno z obawy, że będzie nieszczelnie. Skutek? Niekontrolowane, naturalne spękanie podłoża...

i przecieki.

Przez płytkarzy dylatacje najczęściej są pomijane lub stosowane według uznania – często nie tam, gdzie być powinny (np. obok dylatacji konstrukcji).

A jak być powinno?

Na rozstaw dylatacji mają wpływ – pole powierzchni, kształt posadzki (największe naprężenia w miejscu jego zmiany), planowana nawierzchnia (dopasowanie rozstawu dylatacji do wymiarów  i ... koloru płytek – różna rozszerzalność ciemnych i jasnych).

Zapis – "podział na pola np. 9m2" -  jest niebezpieczny, bo np. balkon o szerokości 1m i długości 9m w tym się mieści a wg nas podłoże i nawierzchnia popękają w kilku miejscach i to nieregularnie.

 

fot. po prawej: standardowe pęknięcie na "zmianie kształtu" podłoża. Fuga z masy elastycznej - obok...

 

Fugi.


 Mity krążące po forach:

Tylko fugi elastyczne dają 100% pewności, że przecieków nie będzie! Albo:

Tylko fugi basenowe – jak uszczelniają baseny, to taras tym bardziej.

fugi wodoodporneA jak jest w rzeczywistości?

Żadna fuga nie służy do uszczelniania! Elastyczną stworzono by przenosiła mikroruchy pomiędzy płytkami i podłożem i  nie kruszyła się zbyt szybko (albo nie wykruszała płytek). Basenowa ma wytrzymywać stałe obciążenie wodą i to często agresywną (chlor, sól) i ze zrozumiałych względów jej mrozoodponość nie jest najważniejszym z kryteriów.

Właściwej izolacji poprawnie dobranej i wykonanej nic nie zastąpi! To samo dotyczy sposobu klejenia.

Szczelnie można wykonać jedynie połączenie między nieporowatymi materiałami i to odpowiednimi masami o odpowiedniej grubości – przykład:

szyby zespolone, szyby w samochodach...

 

 fot. po prawej: pod tymi płytkami , po długotrwałym deszczu, było tyle samo wody co kleju... Później sączyła się piętro niżej.

 powrót na górę strony

 

 Silikony.


„Wystarczy wiadro silikonu na budowie i będzie szczelnie!” 

Nie będzie.

I nie zawsze to co się wyciska z tuby jest silikonem u nas zazwyczaj nim nie jest.

Widać też często brak umiejętności stosowania. Ważne, żeby było gładko i  np. zakryło nierówno docięte płytki. I to często się udaje jeśli podłożem jest murowana ściana, na konstrukcji z gips-kartonu - już nie.

W dylatacjach, żeby spełniały swoje zadania spoina musi mieć odpowiednią szerokość przekroju i określoną, ograniczoną głębokość. W praktycejest to zazwyczaj zupełnie pomijane. Skutek? Oderwanie lub rozwarstwienie  – bo większą przyczepność miał spód spoiny, niż chronione krawędzie!

 

 

 "z pewną dozą nieśmiałości..."silikon- pełna desperacja

na fot. powyżej: dwie wersje nakładania silikonu: "z pewną dozą nieśmiałości" i ... "pełna desperacja". Obie nic nie dały...

 

 

 

Butyl, taśmy butylowe.


 

izolacja drzwi tarasowych taśmą dekarską

Materiał do szybkiego uszczelniania – produkt  bardzo „zacny” pod warunkiem, że jest możliwość łatwej wymiany!

Niestety często stosowany tam gdzie nie może być użyty. Przykłady? Połączenia okien PCV z izolacją bitumiczną – „klei się” do jednego i drugiego materiału znakomicie a połączenie jest nieszczelne... Powód?  Taśma butylowa jest plastyczna – ale nie elastyczna! Ruchy okien/ drzwi – zwłaszcza zimą – powodują jej uszkodzenie mechaniczne. Grubsza taśma? Nie bardzo...

Inny przykład: „doszczelnienie” obróbki komina. Przyleganie do blachy znakomite, do tynku również. Ale zazwyczaj na krótko – rzadko stosowane są  odpowiednie grunty do materiałów porowatych.

 

fot.: resztki taśmy butylowej na drzwiach tarasowych PCV